Jak czytać

O publikacji


Założenia metodologiczne Bibliografii zostały przedstawione we wstępie. Komentarza wymaga także przyjęta formuła edytorska. Postanowiono tradycyjne konwencje tworzenia bibliografii i katalogów połączyć z nowoczesną formą publikacji typu living book. Jej istotą jest założenie bycia w ciągłym procesie tworzenia, co oznacza dodawanie na bieżąco nowych elementów będących wynikiem dalszych kwerend. Dodatkowym wyróżnikiem tego rodzaju publikacji jest możliwość lektury na różne sposoby z pozostawieniem Czytelnikowi dowolności wyboru kolejności fragmentów i informacji, z którymi się zapoznaje.

W przypadku publikacji naukowej – jaką jest Bibliografia – na tak zarysowane założenia należy nałożyć standardy właściwe dla publikacji naukowych, czyli m.in. opatrzenie treści odpowiednimi identyfikatorami cyfrowymi oraz informowanie Czytelników o kolejnych aktualizacjach i wersjach publikacji w określonych odstępach czasu. Ponadto możliwości lekturowe musiały zostać nieco ograniczone przez przyjęte założenia metodologiczne twórców.

Publikację można czytać na kilka sposobów:

1. Zgodnie z zaproponowaną narracją według rozdziałów i podrozdziałów (zob. Spis treści – link do strony głównej) i zakładką "Regiony".



2. Za pomocą wyszukiwarki dostępnej na stronie głównej lub po kliknięciu w logo strony w lewym górnym rogu.


Wyszukiwanie jest możliwe po wpisaniu 1-3 wyrazów zawartych w tytule czasopisma lub opisie. Mogą to być wyrazy występujące po sobie kolejno lub po prostu charakterystyczne dla danego tytułu. Przykładowo: można szukać czasopisma Biuletyn Informacyjny NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Bytomskiej, wpisując frazę: Biuletyn Informacyjny NSZZ, ale wtedy wynik wyszukania nie jest precyzyjny, gdyż pojawia się większa liczba czasopism zaczynających się od tych słów. Dokładniejszy wynik wyszukiwania jest do osiągnięcia po wpisaniu frazy: Biuletyn Bytom oświaty.


3. Używając przygotowanych indeksów: osobowego, miejsc wydania oraz instytucji sprawczych.



4. Korzystając z filtrów tematycznych uwzględniających różne aspekty wydawania druków ciągłych w drugim obiegu wydawniczym.


Ukazujące się tytuły pogrupowano według:
• wszystkich czasopism, ułożonych alfabetycznie
• wszystkich tytułów (wraz z tymi, które są wariantami tytułów)
rodzajów czasopism
• według województw obowiązujących w latach 1975-1998
• według województw obowiązujących od 1998 r.

Całość publikacji dopełnia wykaz skrótów i źródeł informacji, na podstawie których sporządzono bibliografię, dostępnych w zakładce "Addenda".


Budowa opisu bibliograficznego i stosowane oznaczenia

Opisy bibliograficzne zostały opracowane według konwencji obowiązujących w literaturze przedmiotu. Ich układ został opisany we wstępie. Pojawiają się one w dwóch wariantach: skróconym (widocznym w częściach zawierających listy czasopism) oraz szczegółowej – dostępnej po kliknięciu w tytuł.

W skróconym widoku opisu zostały zastosowane oznaczenia ilustrujące relacje łączące niektóre tytuły lub zawierające komentarz edytorski:

BRAK

oznacza, że czasopismo opisane zostało jedynie na podstawie informacji pochodzącej z dostępnej literatury (bibliografii, katalogu lub opracowania); opracowującym natomiast nie udało się odnaleźć żadnego numeru, który byłby podstawą do jego szczegółowego opisu;

ODRZUCONE

tytuły nieuznane za należące do drugiego obiegu wydawniczego (powód odrzucenia został podany w opisie czasopisma w polu "Uwagi");

ZOBACZ

odsyła do właściwego tytułu, pod którym skatalogowano czasopismo; tytuł ten najczęściej jest pobierany z pierwszego numeru, lub pierwszego znanego numeru;

dodruk

oznacza, że redakcja czasopisma znajdowała się w innym miejscu niż miejsce druku; tytuł był drukowany z dostarczonych matryc lub diapozytywów (np. "Tygodnik Mazowsze");

usługa

usługa druku dla innych ośrodków redakcyjnych poza regionem